ثبت درخواست کارت ملی هوشمند در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن دی‌سی از تاریخ اول مهرماه 1401 برابر با 23 سپتامبر 2022 با تعیین وقت قبلی و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد.

به موجب ماده 38 قانون ثبت احوال و ماده 2 قانون الزام اختصاص شماره ملی و کدپستی ده رقمی برای کلیه اتباع ایرانی و کاربردی شدن کارت شناسائی ملی، کلیه هموطنان ارجمند ساکن درحوزه این نمایندگی که به سن 15سال تمام رسیده و دارای شناسنامه عکس‌دار معتبر جمهوری اسلامی ایران می‌باشــند می‌توانند با تعیین وقت قبلی و به صورت حضوری و همراه داشتن مدارک زیر به این نمایندگی مراجعه نمایند. 

مدارک و اقدامات لازم جهت ثبت درخواست کارت ملی هوشمند عبارتند از:

 1. تعیین وقت قبلی از طریق سیستم نوبت‌دهی
 2. تکمیل پرسشنامه عمومی (فرم 001)
 3. اصل شناسنامه عکس‌دار معتبر ایرانی (با تصویر شناسنامه امکان‌پذیر نمی‌باشد)
 4. اصل مدرک اقامتی معتبر
 5. تصویر رنگی خوانا از گذرنامه معتبر ایرانی
 6. هزینه مربوطه طبق فهرست هزینه‌ها (فرم 600) بصورت مانی اردر در وجه Embassy of Pakistan.
 7. نشانی کامل و کدپستی خود یا یکی از بستگان/دوستان در ایران 
 8. شماره تلفن همراه فعال خود یا یکی از بستگان/دوستان در ایران

دریافت کارت ملی:

پس از صدور کارت ملی هوشمند در اداره ثبت احوال کل کشور در ایران، کارت شما به این نمایندگی ارسال خواهد شد.

پس از دریافت کارت ملی شما توسط این نمایندگی، به شماره تلفن همراه در ایران که هنگام ثبت نام ارائه کرده‌اید، پیامکی ارسال خواهد شد که کارت ملی هوشمند شما آماده تحویل می‌باشد.

پس از دریافت پیامک "آماده تحویل"، می‌توانید با تعیین وقت قبلی و همراه داشتن اصل شناسنامه خود جهت دریافت کارت ملی هوشمند خود به این نمایندگی مراجعه نمایید.

 

نکات مهم:

 • در صورتی که قبلاً ثبت درخواست کرده‌اید، امکان ثبت درخواست مجدد وجود ندارد.
 • در صورتی که سیستم قطع باشد امکان ثبت نام وجود ندارد.
 • در صورتی که هرگونه مغایرتی بین اطلاعات هویتی شما و ثبت احوال کشور باشد امکان ثبت نام وجود ندارد.
 • طبق بخشنامه سازمان ثبت احوال کشور کلیه کارت‌های ملی هوشمند که تاریخ اعتبار آنها تا تاریخ 1403 و ماقبل آن است، تا پایان سال 1405 تمدید شده است و معتبر می‌باشد.
 • در صورتی که دارای شناسنامه دیگری هستید، امکان ثبت نام شما با شناسنامه باطله وجود ندارد.
 • در صورتی که شناسنامه شما مخدوش باشد، باید ابتدا شناسنامه خود را تعویض کرده سپس با شناسنامه جدید اقدام به ثبت درخواست کارت هوشمند ملی بنمایید.
 • در صورتی که از راه دور برای ثبت درخواست کارت ملی هوشمند به این نمایندگی می‌آیید، سفر خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا در صورت بروز مسائل غیرقابل پیش‌بینی و عدم امکان انجام درخواستتان در همان روز، زمان کافی داشته باشید.
 • بعلت سفید بودن رنگ پس زمینه هنگام گرفتن عکس، از رنگ‌های غیر سفید برای لباس و پوشش سر استفاده نمایید.
 • در صورتی که نیاز به وقت ملاقاتی داشته باشید که خارج از بازه وقت ملاقات‌ها (بیش از دو هفته آینده) است، می‌توانید پس از گرفتن یکی از وقت‌های موجود، با ارسال ایمیلی به info@daftar.org درخواست خود را مبنی بر تغییر تاریخ، با ذکر دلیل مطرح نمایید تا بررسی شود.